Kombi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Tarih |

Günümüzde hemen hemen tüm evlerde artık kombiler ısı kaynağı olarak kullanılmaktadır. Hal böyle olunca kombi satın alma gereksinimi tüketiciye doğuyor.

Evinizi ısıtmanın en kolay yollarından biri olan, gazla ve düşük bütçeli enerji harcamasıyla bilinen kombiler, çeşit çeşit ve model mode ayrılmaktadır. Kombi satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlan bulunuyor.

Öncelikle satın alacağınız kombinin modelini ve türünü belirlemeniz gereklidir. Kombiler 3 türe ayrılmaktadır;

  • Bacalı Kombiler
  • Hermetik Kombiler
  • Yoğuşmalı Kombiler

Bacalı kombiler; Ateşleme ve yanma esnasında gerekli oksijeni bulunduğu ortamdan alarak, yanma sonucunda oluşan kirli gazları baca yardımıyla dışarı atmaktadır. Takılması gereken bacalar ise belirli standartlara uygun olmalı ve kirli gazı dışarıya sızdırmadan uzaklaştırması gerekmektedir.

Hermetik Kombiler; Gerekli yanma işleminin gerçekleşmesi için bir havalandırma bir nevi fan yardımıyla gerekli havayı dışarıdan alıp, alınan havanın yanması sonucunda oluşan atık gazları aynı fan yardımıyla dışarıya atmasıyla oluşmaktadır.

Yoğuşmalı Kombiler; Turbo eşanjör teknolojisi kullanılarak atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma işlemi sonucunda oluşan buharın enerjisi tekrardan geri kazanılması mantığı ile çalışmaktadır.

Yukarıdaki 3 türden kombi satın alırken yoğuşmalı kombiler diğer 2 çeşite göre %105 ila %109 arasında daha çok verim vermektedir. Tabii ki kombinin kullanılacağı ortam iyi hesaplanmalıdır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Evinizin kaç metre kare olduğundan tutun, kombinin Kcall değerine kadar doğru orantılı bir şekilde performans vermesi gerekmektedir.

Kombi’den ziyade radyatör seçimininde de bazı hususlarda dikkat edilmesi gereklidir. E.C.A. Radyatörler bu iş için idealdir. İyi bir radyatör seçildiğinde seçtiğiniz kombi’nin tam verim verdiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.